Każdy z nas jest inny, każdy ma więc swój życiorys. Jest jednak rzecz, która w każdym pisanym przez nas curriculum vitae jest taka sama. To klauzula o ochronie danych osobowych. Dlaczego jest tak ważna i dlaczego jej treść jest identyczna na każdym CV?

Otóż wymaga tego po prostu polskie prawo. Bez tego „dodatku małym druczkiem” na końcu, CV będzie bezużyteczne w procesie rekrutacyjnym. Żadna osoba, oprócz nas, nie może bowiem przetwarzać naszych danych osobowych bez naszego oświadczenia. By klauzula do CV była ważna istotne jest, by jej treść była zaktualizowana do zmian, które zaszły w Ustawie. Musi mieć brzmienie:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U. z 2015r., poz. 2135).

Prawda jest taka, że nasz życiorys bez klauzuli jest niewiele wart i można raczej zapomnieć, że przyszły pracodawca poprosi o uzupełnienie dokumentu – rekrutujący po prostu nie weźmie (zgodnie z prawem) takiego CV pod uwagę.

Należy pamiętać, że wymóg ustawowy wyrażenia naszej zgody dotyczy terytorium RP, bez względu na to w jakim języku piszemy nasz życiorys. W Internecie na pewno znajdziemy tłumaczenie na angielski czy niemiecki. Klauzula do CV o ochronie danych osobowych winna być umieszczana także w liście motywacyjnym – pamiętajmy o tym.
Należy też sprawdzić jakie wymagania odnośnie klauzuli ma przyszła firma, być może ma jakieś swoje wymagania, by np. dołączyć do niej dane firmy przyszłego pracodawcy. Należy więc uważać, by nie kopiować i wklejać jej do innych podań (innych adresatów).

Klauzula w CV to mały, ale ważny dodatek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

X

Pin It on Pinterest

X