CV, czyli Curriculum vitae jest rodzajem życiorysu. Przedstawiamy w nim fakty z naszego życia istotne dla przyszłego pracodawcy. Jest podstawowym dokumentem przy ubieganiu się o pracę, pierwszym kontaktem z nowym miejscem pracy. Dlatego trzeba wiedzieć jak je napisać.To ono decyduje o pierwszym wrażeniu, i o tym, czy potencjalny pracodawca zaprosi nas na rozmowę, a w efekcie – przyjmie do pracy. Dlatego tworząc CV, powinniśmy poszukać informacji nie tylko na temat: jak napisać CV, ale przede wszystkim: jak napisać dobre CV. W końcu jest ono niejako nasza wizytówką.

Curriculum Vitae z błędami skreśli Cie od razu!

Przede wszystkim musimy pamiętać o poprawności językowej i stylistycznej. CV z literówkami, błędami ortograficznymi, czy źle napisanymi datami na pewno nie będzie dobrze odebrane. W Polsce przyjmuje się, że wszystkie wydarzenia życiowe zamieszczamy w kolejności chronologicznej, zaczynając od najnowszych. Dlatego w wykształceniu najwyżej umieśćmy kursy czy studia, które ukończyliśmy jako ostatnie, a niżej te z wcześniejszych lat. Niepotrzebne jest zamieszczanie szkoły średniej, a tym bardziej podstawówki czy gimnazjum. Jeśli chodzi o format, powinniśmy uzależnić go od stanowiska oraz firmy, do której wysyłamy CV. Chcąc dostać pracę w agencji kreatywnej warto stworzyć graficzne, wyróżniające się CV. Natomiast w momencie ubiegania się pracy w urzędzie czy większości korporacji, najlepszym wyborem będzie prosty, ale przejrzysty i dobrze sformatowany życiorys.

A jak napisać graficzne CV?

Szczególnie przy tworzeniu graficznego CV warto zwrócić uwagę na to, aby dobrze wyglądało ono wydrukowane na czarno-biało- wiele pracodawców idąc na rozmowę kwalifikacyjną bierze ze sobą wydrukowaną wersje CV, jego korzystny wygląd po wydruku może dobrze wpłynąć na odbiór. Kolejną ważną kwestią jest zdjęcie. Warto zamieścić je w CV, mimo, że nie jest wymagane. Dokument ze zdjęciem jest bardziej wyróżniający się i spersonalizowany. Zdjęcie powinno być w miarę poważne, przedstawiać twarz lub popiersie. Zdecydowanie powinniśmy zrezygnować z tzw. selfie i zdjęć typowych dla portalów społecznościowych- nie zostaniemy z nimi odebrani poważnie. Ostatnia kwestia- hobby. Wystrzegajmy się bardzo ogólnych i popularnych wyborów, jak: sport, kino, książki. Jeśli faktycznie interesujemy się sportem, wpiszmy konkretną dyscyplinę. Nie wpisujmy kina, jeśli nie umiemy wymienić choć kilku reżyserów czy klasyków wśród filmów.

Dobre CV przedstawiciela handlowego - jak je napisać?

Jak napisać tak dobre CV, aby zostało zauważone od razu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

X

Pin It on Pinterest

X